Voľný čas

LETO


JAZDECKÝ KLUB HIPO MAČOV
 
Svojim návštevníkom ponúka možnosť aktívneho oddychu v pokojnom horskom prostredí. Ponúka rekreačnú a ličebnú jazdu na koni všetkým bez rozdielu veku od detí až po najstarších.Pod vedením skúsených inštruktoriek sa môžete naučiť zaobchádzať s koňmi, sedlať ich, čistiť a nakoniec aj samotné základy jazdenia. Jazdci, ktorí zvládnu základy ovládania koňa, môžu podniknúť vychádzky po okolitých lesoch, kopcoch, ale aj do susednej dediny Nitrianske Rudno a vychutnať si prechádzku na koni okolo známej Rudnianskej priehrady. Jazdecký klub a Hipoterapeutické združenie HIPO MAČOV je vytvorené so zámerom hlavne pre telesne postihnutých občanov a deti, aby mohli aktívne využívať svoj voľný čas s priamym vplyvom na ich zdravotný stav. Vítaní sú však aj ostatní ľudia, ktorí chcú prejaviť svoju lásku nielen k ľuďom, ale aj ku koňom a spojiť ju v jedno, v realizáciu hipoterapie.

Vzdialenosť: 5 minút
Navštíviť stránku


MESTO BOJNICE

Zoo
Najstaršia zoologická záhrada na Slovensku. Vznikla v päťdesiatych rokoch minulého storočia a jej začiatok a poloha sú úzko späté s Bojnickým zámkom. ZOO Bojnice bola založená na návrh pracovníkov Bojnického zámku a pre verejnosť bola otvorená v roku 1955. V súčasnosti na ploche 41 ha chová a vystavuje vyše 400 druhov zvierat a okolo 2 500 jedincov. Po rozsiahlej rekonštrukcii bol v roku 2002 otvorený pavilón opíc, ktorý spolu s pavilónom slonov, akváriom a teráriom patrí k najzaujímavejším expozíciám.


Kúpele
Kúpele Bojnice ležiace v srdci Slovenska sú pokojným miestom, ktoré ponúka ideálne podmienky pre harmonický a úspešný liečebný pobyt.Základom kúpeľnej liečby je liečivá hydrogén-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28 – 52 °C, ktorá slúži na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, nervového systému, ženských chorôb, chorôb z povolania a chorôb obličiek a močových ciest.Zámok
Múzeum Bojnice je špecializovaným umelecko-historickým múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou. Je dokumentačným, vedecko-výskumným a metodickým múzejným pracoviskom, ktoré cieľavedome získava, ochraňuje, vedecky a odborne spracováva, využíva a sprístupňuje doklady o umelecko-historickom vývoji národnej kultúrnej pamiatky Zámok Bojnice, artefakty z vývoja neoslohov na území Slovenska, výtvarné diela starého umenia a umeleckého remesla.

Vzdialenosť: 22 minút
Navštíviť stránku 


TURISTIKA
 
Obec Nitrianske Rudno (315 m) je obklopená prekrásnou prírodou, ktorú zo západnej strany vytvára Strážovské pohorie Nitrických vrchov, od severovýchodu pohorie Magury končiace impozantným vrchom Strážov. Rozprávkovú kulisu obce tvorí kompozícia „siluety spiaceho mnícha“ vytvorená z pohoria Rokoš (Malý Rokoš 950m a Veľký Rokoš 1010m). Územie pod rokošom bolo vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť.
Štátna prírodná rezervácia Rokoš
Rezervácia bola zriadená úpravou MK SSR v roku 1974. Nachádza sa v katastri obci Uhorské Podhradie, Omastiná, Nitrianske Sučany, Diviacka Nová Ves, Diviaky nad Nitricou a Nitrianske Rudno s celkovou rozlohou 460,41 ha - v okrese Prievidza má rozlohu 232,05 ha. Územie predstavuje najjužnejšiu časť predhoria Karpát , ktorého pomerne vysoký vrchol Rokoša (1010m) priamo nadväzuje na panónsku nížinu. Masív Rokoša je budovaný druhohornými usadeninami, najmä strednotriasovými dolomitmi, menej vápencami, chočského príkrovu, ktoré tu tvoria miestami skalné dominanty masívu (Košútova skala, bralnatý vrchol Rokoša, kaňonmi rozbrázdený Malý Rokoš, Plevňa a Kánisova skala). Je to pekná scenéria dolomitových a vápencových skál, týčiace sa nad Rudnianskou dolinou.
V obci máme aj Turistický klub KST Otlak. Ich oficálnu stránku a bližšie informácie nájdete na tejto adrese.
VODNÁ NÁDRŽ NITRIANSKE RUDNO

Vodná nádrž Nitrianske Rudno je vodná nádrž na strednom Slovensku v prievidzskom okrese na hornom toku rieky Nitrica. Nachádza sa v Rudnianskej kotline neďaleko obce Nitrianske Rudno. Vodná nádrž bola postavená v roku 1951. Vodná plocha má rozlohu 96 ha, maximálnu dĺžku 1,46 km, maximálnu šírku 0,6 km, maximálnu hĺbku 13,5 m. Slúži hlavne na kúpanie, jachting, rybolov a vodné športy. V priehrade žije veľké množstvo rozmanitých druhov rýb. Sú to hlavne kapry, šťuky, zubáče, ostrieže a pleskáče. V neďalekom pstruhovom potoku Belianke, ktorý vteká do priehrady a vyteká z nej ako Nitrica, žijú pstruhy a lipne. Na vodnej nádrži sa dajú požičať vodné bicykle, člny a spoznávať všetky zákutia a krásy vodnej nádrže.
 

ZIMALYŽIARSKY KLUB CIGEĽ
 
Zjadzové lyžovanie v Cigli má dlhoročnú tradíciu. Prvý lyžiarsky vlek bol spustený do prevádzky ešte v roku 1979.Pôvodná zjazdovka sa nachádza po ľavej strane súčasného lyžiarskeho vleku (pohľad z údolnej stanice vleku).Pri priaznivých snehových podmienkach sa táto zjazdovka používa aj v súčastnosti a to pod označením "Zjazdovka číslo 2". Začiatkom 90tych rokov bol vybudovaný nový lyžiarsky vlek,osadený prepravným zariadením Tatrapoma H 130.Vznikla nová umelo osvetlená zjazdovka s celkovou dĺžkou 800 metrov a prevýšením 195 metrov. Začiatkom roka 2010 bol do prevádzky uvedený zasnežovací systém,čím došlo k výraznému zlepšeniu lyžiarskych podmienok.Vďaka zasnežovaciemu systému je celá zjazdovka č.1 pokrytá súvislou vrstvou snehu.

Vzdialenosť: 28 minút
Navštíviť stránku


LYŽIARSKE STREDISKO ČIČMANY
 
Lyžiarske stredisko Čičmany sa nachádza v južnej časti Rajeckej doliny pri obci Čičmany, ktorá je známa svojimi originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou. V súčasnej dobe je v lyžiarskom stredisku 5 lyžiarskych vlekov typu Tatrapoma s prepravnou kapacitou 3350 osôb za hodinu. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola. Pri dojazde lyžiarskych tratí sú zariadenia rýchleho občerstvenia.

Vzdialenosť: 30 minút
Navštíviť stránku 


KÚPELE BOJNICE
 
Kúpele Bojnice ležiace v srdci Slovenska sú pokojným miestom, ktoré ponúka ideálne podmienky pre harmonický a úspešný liečebný pobyt. Základom kúpeľnej liečby je liečivá hydrogén-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28 – 52 °C, ktorá slúži na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, nervového systému, ženských chorôb, chorôb z povolania a chorôb obličiek a močových ciest. Liečebné procedúry: balneoterapia, elektroliečba, liečebná telesná výchova, reflexná liečba, teploliečba, svetloliečba, kyslíková terapia.

Vzdialenosť: 22 minút
Navštíviť stránku